منو اصلی

1396/11/18 چهارشنبه
روایت انقلاب اسلامی ویژه نوجوانان


عنوان کتاب:روایت انقلاب اسلامی ویژه نوجوانان
نویسنده:میر عظیم قوام
ناشر:مؤسسه فرهنگی هنری قدر ولایت
سال انتشار:چاپ اول 1389

 برخی از ابعاد اتفاق بزرگ جهانی 22 بهمن سال 57 در ایران برای نسل سوم هنوز روشن و شفاف نگشته و پرسش‌هایی را درباره این اتفاق بزرگ و جمهوری اسلامی در ذهن داشته باشند که باید نسل‌های قبلی و اندیشمندان آنرا پاسخ گویند.
کتاب روایت انقلاب اسلامی ویژه نوجوانان به قلم میرعظیم قوام، با ارایه اطلاعات مناسب، نسل سوم انقلاب را با ابعاد مختلف این نهضت بزرگ آشنا می‌سازد.
انقلاب اسلامی چیست؟ اهداف آن چه می‌باشد؟ چگونه به پیروزی رسید؟ قبل از انقلاب وضعیت کشور چگونه بود؟ پس از پیروزی انقلاب وضعیت کشور چگونه شد؟ این انقلاب چه دستاورد و پیامدهایی را به همراه داشت؟ از پرسش‌هایی است که پاسخ آن در این کتاب آمده است.
این کتاب در سه فصل تنظیم گردیده که نویسنده در فصل اول با عنوان دوران قبل از انقلاب اسلامی با تبیین نوع حکومت  و وابستگی کشور به بیگانگان وضعیت دینی، صنعتی و اقتصادی، فرهنگی و اخلاقی، علمی، نیروهای مسلح و روستاها را مورد بررسی قرار داده است.
 فصل دوم با عنوان دوران انقلاب اسلامی با بیان ریشه‌ این نهضت عوامل پیروزی، ویژگی‌های انقلاب اسلامی و اهداف این نظام را تبیین می‌کند که به نظر نگارنده اسلامی بودن، مردمی بودن، مستقل بودن، معنوی و فرهنگی بودن، رهبری انقلاب توسط علما و روحانیان، وحدت مردم و اطاعت از رهبری از ویژگی‌های انقلاب اسلامی ایران است.
 دوران پس از انقلاب اسلامی عنوان فصل سوم کتاب است که نگارنده ابعاد مختلف پیشرفت‌ها و تحول‌های انقلاب درعرصه‌های گوناگون را تبیین و 23 دستاورد این نظام و همچنین انواع توطئه‌های دشمنان را ذکر می‌کند.
 نویسنده  کودتا، دورغ پراکنی، ترور، جنگ تحمیلی، آشوب و شورش داخلی بخشی از راهبردهای دشمن برای نابودی این انقلاب برشمرد و استقلال کشور، قطع دخالت‌های بیگانگان در امور کشور، اثبات عدم جدایی دین از سیاست، سدسازی، تحول در دانشگاه‌ها، گسترش اسلام در جهان، افشای چهره واقعی آمریکا و غرب، شکستن ابهت امریکا، ایجاد خودباوری، از بین رفتن مظاهر فساد و فحشاء را از جمله دستاوردهای این نظام معرفی کرده است.
 در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:
« امام بدون امت و پیرو، هرگز به سر منزل مقصود نمی‌رسد حتی ائمه اطهار معصومین(ع) آنجا که شرایط همراهی امت با آنان فراهم نشد موفق به تشکیل حکومت اسلامی و سرنگونی حاکمان نشدند.
در انقلاب اسلامی ما هم اگر موفقیت حاصل شد و انقلاب به نتیجه رسید یکی از عوامل اصلی آن وحدت و یکپارچگی توده مردم سراسر کشور و پرهیز ار تفرقه و تشتت و به دنبال آن اطاعت و پیروی از رهبری انقلاب بود. اگر مردم متحد نشده و گروه گروه می‌شدند و یا این‌که در مراحل مختلف مبارزه از رهنمودها وفرامین رهبری اطلاعت نمی‌کردند، هرگز انقلاب اسلامی ایران به پیروزی نمی‌رسید.»
ارایه جدول پیشرفت انقلاب در برخی از عرصه‌ها  و آوردن عکس در پایان کتاب از دیگر ویژگی‌های این کتاب 136 صفحه‌ای است که از سوی مؤسسه فرهنگی هنری قدر ولایت به چاپ رسیده است.
منبع:ketabestan

آخرین اخبار

1397/4/3 يكشنبه

دفاع‌مقدس را نباید تنها از یک قاب ببینیم

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان تهران در نشست خبری هشتمین جایزه ادبی یوسف، در پاسخ به پرسش خبرنگار ایبنا بیان کرد: در هر دوره اقبال بسیار خوبی از سوی جوانان و نویسندگان باتجربه در حوزه خلق آثار ادبی مرتبط با دفاع‌مقدس در این جشنواره صورت گرفته است. نکته مهم در این زمینه این است که نباید دفاع‌مقدس را تنها از یک قاب ببینیم، بلکه باید به‌طور همه‌جانبه به اتفاقات و ظرفیت‌های شایسته‌ای که در این زمینه وجود داشته نگاه کنیم.
1397/4/3 يكشنبه

«سبک‌شناسی هنر انقلاب اسلامی» نقد می‌شود

نشست «سبک‌شناسی هنر انقلاب اسلامی»، دوشنبه چهارم تیرماه به همت پژوهشکده فرهنگ و مطالعات احتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می‌شود.
1397/4/3 يكشنبه

​اختتامیه دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس برگزار می‌شود

آئین اختتامیه دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس، سه‌شنبه 5 تیرماه در باغ کتاب تهران برگزار می‌شود.
1397/3/30 چهارشنبه

​دبیر هشتمین جایزه ادبی یوسف منصوب شد

مسعود امیرخانی به‌عنوان دبیر هشتمین جایزه ادبی یوسف (داستان کوتاه دفاع مقدس) منصوب شد.
1397/3/29 سه شنبه

کتاب «دستاوردهای فرهنگی انقلاب اسلامی» منتشر شد

کتاب «دستاوردهای فرهنگی انقلاب اسلامی» به قلم ساره جمالی زواره، در قالب دانستنی‌های انقلاب اسلامی برای جوانان، از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی راهی بازار نشر شد.
1397/2/31 دوشنبه

رونمایی از 100 کتاب با موضوع دفاع مقدس همزمان با سالروز حماسه خرمشهر

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت سی‌وششمین سالروز حماسه آزادسازی خرمشهر در نشست خبری که به این مناسبت برگزار شد از رونمایی 100 عنوان کتاب با موضوع دفاع مقدس همزمان با سالروز حماسه آزادسازی خرمشهر در سراسر کشور خبر داد.
1397/2/22 شنبه

فروش خوبِ «پسرک فلافل‌فروش» در نمایشگاه کتاب

کتاب‌های حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، با استقبال خوب مخاطبان روبه‌رو شد و ناشران و کتابفروشان این حوزه روزهای پررونقی را پشت‌سر گذاشتند. در بساط کتابی این حوزه از «پسرک فلافل‌فروش» تا «حلوای عروسی» و «راز درخت کاج» دیده می‌شد.
Guest (SGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما