منو اصلی

1396/11/20 جمعه
روزگار فراموش‌شده

فضایی که نویسنده در رمان «روزگار فراموش‌شده» از زندان‌ها و بازداشتگاه‌های ساواک به مخاطب نشان می‌دهد به اندازه‌ای ملموس است که خواننده، خود را در آن لحظه حس می‌کند.


«زنگ خانه به صدا در می‌آید ... » این جمله ابتدایی رمان «روزگار فراموش شده» اثر مهدی رضایی است که از سوی انتشارات شهرستان ادب منتشر شده است.
این عبارت ورودی به خواننده خبر می‌دهد که باید در این کتاب منتظر به صدا در آمدن زنگ‌ها بود و پشت هر زنگی که به صدا در می‌آید خبری نهفته و خواننده را شاید غافلگیر کند.
این غافلگیری در نقاط مختلفی از کتاب نیز به چشم می‌آید و خواننده با آن درگیر می‌شود و نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد و نویسنده از این روش به خوبی استفاده می‌کند تا روال داستان و حتی ریتم قصه را تغییر دهد و خواننده را تا صفحات پایانی با خود همراه کند.
«روزگار فراموش شده» رمانی در ژانر ادبیات انقلاب است که نویسنده در آن، روزگار منتهی به پیروزی انقلاب را برای خواننده روایت می‌کند آن هم از زاویه‌ای که کمتر در آن اثر خلق شده است. در این کار مخاطب از زاویه جوانان مومن انقلابی با قضیه انقلاب روبرو می‌شود.
نویسنده با چیره دستی روایتی از بچه‌های مذهبی مبارز را نقل می‌کند و مشی آنها را برای خواننده روشن می‌کند. مشی آنها در حقیقت همان مشی امام خمینی (ره) است و آن را در تقابل با سایر مشی‌ها قرار می‌دهد.
مبارزه مسلحانه، مشی دومی است که در این کتاب مورد اشاره است و نویسنده نشان می‌دهد که چگونه این مشی نمی‌تواند به موفقیت برسد. البته نشان می‌دهد که مبارزه مسلحانه علیه حکومت پهلوی دارای جذبه است و جوانان پر شور انقلابی که دلِ پُری از حکومت وقت داشتند جذب آن می‌شوند ولی خیلی زود به اهداف آنها پی می‌برند و سرخورده می‌شوند.
در این کتاب نشان داده می‌شود که گروه‌های مبارزی که اسلحه در دستور کار آنها است از بی‌اطلاعی و پاکی جوانان استفاده کرده و آنها را به نوعی می‌فریبند و از آنها سوءاستفاده می‌کنند.
همچنین پیام دیگری که از این کتاب به خواننده منتقل می‌شود این است که گروه‌هایی که داعیه‌دار مبارزه برای خلق هستند نه تنها دغدغه خلق ندارند بلکه برای رسیدن به امیال و آرزوهای خود عَلَم مبارزه بلند کرده‌اند و در این مسیر از هیچ اقدامی فروگذار نخواهند کرد.
رمان «روزگار فراموش شده» از نظر متنی نیز متنی یکدست دارد و خواننده در خوانش آن نه تنها دچار سردرگمی نمی‌شود بلکه با آن ارتباط برقرار می‌کند. نویسنده با آنکه نویسنده جوان است اما از ادا و اطوارهای نویسنده‌های جوان که به شدت علاقه به فرم‌بازی‌ دارند دوری کرده و یک متن و روایت یکدست را به مخاطب عرضه کرده است.
نکته دیگری که در مورد این رمان 157 صفحه‌ای می‌توان ذکر کرد این است که نویسنده به خاطر جوانی‌اش سال‌های انقلاب را درک نکرده اما در اثرش به خوبی حال و هوای مبارزات را به تصویر کشیده و خواننده را به آن روزگار می‌برد.
فضایی که رضایی از زندان‌ها و بازداشتگاه‌های ساواک به مخاطب نشان می‌دهد به اندازه‌ای ملموس است که خواننده خود را در آن لحظه حس می‌کند و ممکن است حتی با شخصیت داستان که در حال شکنجه شدن است همدردی کند و کتاب را ببندد و درد بکشد.
قصه نیز از کشش مناسبی بهره می‌برد و خواننده حس نمی‌کند که نویسنده او را سرکار گذاشته و در حال کش دادن داستانش است و صفحات کتاب نیز گواهی بر این سخن است که نویسنده به جای وارد کردن شخصیت‌های متعدد که شناختن آنها خودش یک قصه مفصل است با شخصیت‌های مشخص قصه را پیش می‌برد و از روده درازی دوری می‌کند.
نکته‌ای که بیان آن ضروری است طرح جلد ضعیف این کتاب است، طرح جلدی که اگر کمی روی آن دقت صورت می‌گرفت و یا زمان بیشتری روی آن صرف می‌شد می‌توانست در جذب مخاطب موثر باشد و بد نیست روی طرح جلدهای آثاری از این دست که تاریخ انقلاب را روایت کرده زمان بیشتری صرف شود تا زیبایی لازم را داشته باشد.
در مجموع رمان «روزگار فراموش شده» یک اثر متعادل و متناسب در ژانر خودش است و خواننده با خواندن آن به حال و هوای روزهای انقلاب سفر خواهد کرد. این رمان که مهدی رضایی آن را نوشته توسط انتشارات شهرستان ادب در یک هزار وصد نسخه با قیمت 8 هزار 500 تومان راهی بازار کتاب شده است.
حسام آبنوس

آخرین اخبار

1397/4/3 يكشنبه

دفاع‌مقدس را نباید تنها از یک قاب ببینیم

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان تهران در نشست خبری هشتمین جایزه ادبی یوسف، در پاسخ به پرسش خبرنگار ایبنا بیان کرد: در هر دوره اقبال بسیار خوبی از سوی جوانان و نویسندگان باتجربه در حوزه خلق آثار ادبی مرتبط با دفاع‌مقدس در این جشنواره صورت گرفته است. نکته مهم در این زمینه این است که نباید دفاع‌مقدس را تنها از یک قاب ببینیم، بلکه باید به‌طور همه‌جانبه به اتفاقات و ظرفیت‌های شایسته‌ای که در این زمینه وجود داشته نگاه کنیم.
1397/4/3 يكشنبه

«سبک‌شناسی هنر انقلاب اسلامی» نقد می‌شود

نشست «سبک‌شناسی هنر انقلاب اسلامی»، دوشنبه چهارم تیرماه به همت پژوهشکده فرهنگ و مطالعات احتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می‌شود.
1397/4/3 يكشنبه

​اختتامیه دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس برگزار می‌شود

آئین اختتامیه دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس، سه‌شنبه 5 تیرماه در باغ کتاب تهران برگزار می‌شود.
1397/3/30 چهارشنبه

​دبیر هشتمین جایزه ادبی یوسف منصوب شد

مسعود امیرخانی به‌عنوان دبیر هشتمین جایزه ادبی یوسف (داستان کوتاه دفاع مقدس) منصوب شد.
1397/3/29 سه شنبه

کتاب «دستاوردهای فرهنگی انقلاب اسلامی» منتشر شد

کتاب «دستاوردهای فرهنگی انقلاب اسلامی» به قلم ساره جمالی زواره، در قالب دانستنی‌های انقلاب اسلامی برای جوانان، از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی راهی بازار نشر شد.
1397/2/31 دوشنبه

رونمایی از 100 کتاب با موضوع دفاع مقدس همزمان با سالروز حماسه خرمشهر

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت سی‌وششمین سالروز حماسه آزادسازی خرمشهر در نشست خبری که به این مناسبت برگزار شد از رونمایی 100 عنوان کتاب با موضوع دفاع مقدس همزمان با سالروز حماسه آزادسازی خرمشهر در سراسر کشور خبر داد.
1397/2/22 شنبه

فروش خوبِ «پسرک فلافل‌فروش» در نمایشگاه کتاب

کتاب‌های حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، با استقبال خوب مخاطبان روبه‌رو شد و ناشران و کتابفروشان این حوزه روزهای پررونقی را پشت‌سر گذاشتند. در بساط کتابی این حوزه از «پسرک فلافل‌فروش» تا «حلوای عروسی» و «راز درخت کاج» دیده می‌شد.
Guest (SGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما