منو اصلی

1396/2/7 پنجشنبه
شورش اشرافیت بر جمهوریت


عنوان کتاب: شورش اشرافیت بر جمهوریت

نویسنده: حمید رضا اسماعیلی

ناشر: مرکز اسناد انقلاب اسلامی

سال انتشار: 1389


انتخابات دهم ریاست جمهوری تمام شد و حوادثی آغاز شد و پرسش هایی باقی ماند. در میان آنها پرسش اساسی این است که هسته مرکزی آفرینندگان جنجال های پس از انتخابات در پی چه بود؟ مدعیان تقلب در انتخابات که از همان روزهای نخست به خوبی می دانستند که در رقابت انتخاباتی شکست خورده و عرصه را واگذار کرده اند. با وجود این، تلاش کردند با پوشاندن واقعیت، مردمی را که به نماینده آنان رأی داده بودند به نام اعتراض به خیابان ها بکشند. اگر با قواعد شرعی و عقلانی بنگریم و اگر اصول مردم سالاری را معیار داوری و رفتار قرار دهیم؛ و حتی اگر رفتار سیاستمداران جوامع مدرن را در نظر بگیریم، در چنین وضعیتی اعتراف به شکست و رعایت قاعده بازی، عاقلانه ترین و بهترین گزینه بود. اما این رفتار عقلانی و شرعی و اخلاقی و مدنی صورت نگرفت و هسته مرکزی آفرینندگان آشوب ها افراد جامعه را برای اعتراض به آن چه که تقلب در انتخابات نامیده شد به خیابان ها دعوت کردند.

کتاب «شورش اشرافیت بر جمهوریت» از نخستین کتاب هایی است که به موضوع انتخابات دهم ریاست جمهوری و حوادث پس از آن می پردازد.

در 9 فصل تشکیل دهنده این کتاب، تلاش شده است ریشه های ایدئولوژیک، سیاسی و اجتماعی حوادث پس از انتخابات بررسی شود.
فصل نخست این کتاب به بررسی ایدئولوژی منازعه جوی به کار رفته در جریان فتنه می پردازد. در این فصل به راهبرد های سیاسی جبهه دوم خرداد در طول دهه گذشته اشاره می شود و به تبیین ارتباط آن ها با تولید خشونت سیاسی در سطوح مختلف جامعه و حکومت پرداخته شده است.
فصل دوم درباره شرایط حاکم بر جبهه دوم خرداد در پیش از انتخابات و به فرایند دستیابی این جبهه به گزینه میرحسین موسوی نظر دارد.

فصل سوم به راهبرد تبلیغاتی جبهه دوم خرداد و گفتمان انتخاباتی موسوی می پردازد.

در فصل چهارم گفتمان سیاسی احمدی نژاد از انتخابات نهم تا دهم ریاست جمهوری بررسی شده است.

فصل پنجم هم به تحلیل گفتمانی نتیجه انتخابات دهم ریاست جمهوری می پردازد.

در فصل ششم به استناد 11 دلیل نشان داده شده است که جریان آشوب آفرین پس از انتخابات خود به سلامت انتخابات آگاه بوده است و با علم به سلامت انتخابات دست به اغتشاش زده است.

در فصل هفتم به اهداف اصلی مورد نظر جریان فتنه پرداخته شده است و به طور عمده از «انقلاب مخملی» مورد نظر «رادیکالیسم سبز» سخن گفته شده است.

فصل هشتم نیز به رفتار شناسی بازیگران خارجی حوادث پس از انتخابات می پردازد و از ائتلافی سه ضلعی میان بازیگران داخلی (تجدید نظر طلبان)، بازیگران خارجی و اپوزیسیون سخن می گوید.

در انتهای کتاب و در فصل نهم نیز به دلیل آن که جریان فتنه پس از انتخابات با هدایت ها و راهبری های رهبر معظم انقلاب شکست خورده است به بیان اقدامات و مواضع ایشان می پردازد.

این کتاب توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی در 240 صفحه به قیمت 43,000 ریال منتشر و در دسترس علاقمندان و پژوهشگران قرار گرفته است .


آخرین اخبار

1397/7/21 شنبه

نگهداری کهن‌ترین نسخ خطی از امام محمد باقر(ع) در کتابخانه آستان‌ قدس‌ رضوی

بیش از یک هزار و ۵۰۰ نسخه خطی و چاپ سنگی ارزشمند با موضوع امام محمد باقر(ع) در کتابخانۀ مرکزی آستان‌ قدس‌ رضوی نگهداری می‌شود که قدمت برخی نسخه‌ها به قرن هفتم بازمی‌گردد.
1397/7/15 يكشنبه

«هندسه انقلاب» از منظر مقام معظم رهبری منتشر شد

«هندسه‌ انقلاب»، برگرفته از بیانات رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(قدّس‌سرّه) از سوی انتشارات انقلاب اسلامی منتشر شد
1397/7/7 شنبه

برگزاری مسابقه کتابخوانی«ماه در آب» در انتشارات مدرسه

انتشارات مدرسه به مناسبت ایام سوگواری سالار شهیدان امام حسین(ع) مسابقه کتابخوانی برگزار می‌کند
1397/7/3 سه شنبه

چاپ چهارم «مردی از جنس نور» سید‌مهدی شجاعی

«مردی از جنس نور» نوشته سید‌مهدی شجاعی برای بار چهارم از سوی انتشارات کتاب نیستان منتشر شد.
1397/6/26 دوشنبه

نوسروده برقعی تقدیم به حضرت علی اصغر (ع)

سیدحمیدرضا برقعی همزمان با فرارسیدن شب هفتم محرم، جدیدترین سروده خود را به حضرت علی اصغر(ع) تقدیم کرده است.
1397/6/21 چهارشنبه

معرفی مقتل«مُثیر الأحزان» کتابی درباره فضائل و مصائب اهل‌بیت(ع)

کتاب «مُثیر الأحزان و مُنیر سُبُل الأشجان» درباره تاریخ زندگى و شهادت امام حسین علیه‌السلام و بیان واقعه عاشوراست که توسط نجم‌الدین جعفر بن ابى ابراهیم، معروف به «ابن نما حلى» تألیف شده است.
Guest (SGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما