منو اصلی

1397/2/11 سه شنبه
نمایشگاه کتاب تهران، بزرگترین جشن فرهنگی کشور است

ساسان والی‌زاده، معاون فرهنگی هنری موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، اظهار کرد: موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به‌عنوان قطب فرهنگی انقلاب و دفاع مقدس و ویترین این دو حوزه ارزشمند، به‌طور طبیعی حضور پررنگ و همه‌جانبه‌ای در نمایشگاه کتاب خواهد داشت. جدا از نمایش کتاب‌ها، برگزاری نشست‌های تخصصی با موضوع ادبیات مقاومت و گفتمان‌سازی انقلاب اسلامی از برنامه‌های موزه است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به نقل از ایبنا، ساسان والی‌زاده، معاون فرهنگی هنری موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ، با اشاره به حضور این مجموعه در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، بیان کرد: نمایشگاه کتاب تهران، بزرگترین جشن فرهنگی کشور است که همه دست‌اندرکاران حوزه فرهنگ، ادبیات و نشر کشور در یک همنشینی دلپذیر، ویترین فرهنگی کشور را به نمایش می‌گذارند. بنابراین فرصت بی‌نظیری است که همه دستگاه‌های فرهنگی و اهالی هنر، قلم و ادبیات، محصولات فرهنگی که در طول سال تولید کرده‌اند را به نمایش بگذارند. می‌توان در این نمایشگاه کارنامه فرهنگ، هنر و ادبیات کشور را ارزیابی کرد.
 
وی افزود: موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به‌عنوان قطب فرهنگی انقلاب و دفاع مقدس و ویترین این دو حوزه ارزشمند به‌طور طبیعی حضور پررنگ و همه‌جانبه‌ای در نمایشگاه کتاب خواهد داشت. جدا از نمایش کتاب‌ها، برگزاری نشست‌های تخصصی با موضوع ادبیات مقاومت و گفتمان‌سازی انقلاب اسلامی از دیگر برنامه‌های موزه است.
 
والی‌زاده در این‌باره توضیح داد: در این راستا دو نشست از سلسله نشست‌های «چهل شاهد» با حضور کارشناسان در نمایشگاه برگزار می‌شود. تاکنون چهار نشست با موضوع چهل سال داستان و ادبیات انقلاب اسلامی، چهل سال شعر انقلاب و چهل سال عکاسی انقلاب اسلامی از این نشست‌ها برگزار شده و بناست تا دهه فجر امسال، 36 نشست دیگر نیز انجام شود.
 
معاون فرهنگی هنری موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، گفت: از دیگر برنامه‌های مجموعه، امضای تفاهم‌نامه‌هایی با ناشران بین‌المللی برای ترجمه آثار مرتبط با انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به زبان‌های دیگر است که در این زمینه با نویسندگان، مترجمان و ناشران بین‌المللی نشست‌هایی در ایام نمایشگاه صورت می‌گیرد. همچنین نشست‌های هم‌اندیشی با موضوع گفتمان انقلاب اسلامی با حضور پژوهشگران، نویسندگان و اهالی قلم کشور برگزار خواهد شد تا از این دیدگاه‌ها برای طراحی موزه انقلاب اسلامی استفاده کنیم.
 
وی در ادامه اظهار کرد: با گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی و 36 سال از شروع جنگ تحمیلی، چندین هزار کتاب از جمله 20 هزار عنوان در حوزه دفاع مقدس در کشور منتشر شده، اما بر آن هستیم تابلوی زیبایی از عشق و ایثاری که در فرازهای انقلاب و دفاع مقدس وجود داشته و به کلمه و کتاب تبدیل نشده، با فرآوری و مستندسازی در قالب ادبیات به آیندگان منتقل کنیم. ضمن تایید زحماتی که تاکنون در این زمینه کشیده شده، ولی می‌توان گفت تنها یک بیت از مثنوی بلند انقلاب سروده شده است. وظیفه خود می‌دانیم که در حوزه‌های گفتمانی، کارکردی، هنری و ادبی در حوزه‌های انقلاب و دفاع آثاری تولید کنیم.
 
والی‌زاده افزود: امسال رویکرد موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس حداکثری است و در چهار یا پنج حوزه کلی، برنامه‌های متنوعی داریم. بیش از سه هزار ساعت تاریخ شفاهی دفاع مقدس پیاده‌سازی شده و در مراحل نهایی برای تولید کتاب‌های تاریخ شفاهی است. همچنین در حوزه کودک نیز کتاب‌های تولید خواهد شد.
 
معاون فرهنگی هنری موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، گفت: موضوع نشر کتاب در حوزه بین‌الملل در یک سال آینده از دیگر اولویت‌های مجموعه است. در این راستا کتاب‌های زیادی به زبان‌های عربی، انگلیسی، اسپانیولی، فرانسه، آلمانی و اردو ترجمه می‌شود. در سال‌های گذشته، پایان‌نامه‌های دکتری با موضوع انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از سوی این مجموعه مورد حمایت قرار گرفته که اکنون در مرحله پردازش برای تبدیل شدن به کتاب قرار دارند. همه این فعالیت‌ها می‌تواند در قالب یک مجموعه ارزشمند برای عموم مخاطبان و پژوهشگران مورد استفاده قرار گیرد. 

آخرین اخبار

1397/6/26 دوشنبه

نوسروده برقعی تقدیم به حضرت علی اصغر (ع)

سیدحمیدرضا برقعی همزمان با فرارسیدن شب هفتم محرم، جدیدترین سروده خود را به حضرت علی اصغر(ع) تقدیم کرده است.
1397/6/21 چهارشنبه

معرفی مقتل«مُثیر الأحزان» کتابی درباره فضائل و مصائب اهل‌بیت(ع)

کتاب «مُثیر الأحزان و مُنیر سُبُل الأشجان» درباره تاریخ زندگى و شهادت امام حسین علیه‌السلام و بیان واقعه عاشوراست که توسط نجم‌الدین جعفر بن ابى ابراهیم، معروف به «ابن نما حلى» تألیف شده است.
1397/6/11 يكشنبه

امام؛ بدون تحریف-۱۱ کدام کتاب امام خمینی پیش از انقلاب مفقود شده بود؟

آیت‌الله امینی در کتاب خاطراتش، ماجرای جالبی از نحوه پیدا شدن یکی از آثار گران‌بهای امام راحل بعد از پیروزی انقلاب را نقل می‌کند.
1397/6/10 شنبه

«مجید تال » شاعر جوان کشورمان به‌مناسبت ایام عید سعید غدیر شعری سروده است.

«مجید تال» شاعر جوان کشورمان به‌مناسبت ایام عید سعید غدیر،‌ شعری سروده است
1397/6/7 چهارشنبه

«سنگرساز بی سنگر» نقد می‌شود

کتاب «سنگرساز بی سنگر»، روایت مستند از زندگی شهید رضوی در اداره‌کل امور ایثارگران جهاد کشاورزی نقد و بررسی می‌شود.
1397/6/4 يكشنبه

کتاب «آزادی و آزاداندیشی» تعاریف، معیارها، آداب و محدودیتها در نگاه رهبر معظم انقلاب منتشر شد.

کتاب «آزادی و آزاداندیشی» دارای مقدمه ای است مشتمل بر مبانی آزادی و آزاد اندیشی در اسلام، موانع و محدودیتهای آن و سپس در هفت فصل مطالب کتاب تنظیم و ارائه گردیده است.
1397/5/29 دوشنبه

ماه بلند

«ماه بلند» روایت‌هایی کوتاه و زیبا از زندگی و زمانه امام علی امیرمؤمنان علیه السلام است که به قلم بهزاد دانشگر روانه بازار کتاب شد.
Guest (SGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما