منو اصلی

1397/6/11 يكشنبه
امام؛ بدون تحریف-۱۱ کدام کتاب امام خمینی پیش از انقلاب مفقود شده بود؟
امام؛ بدون تحریف-۱۱ کدام کتاب امام خمینی پیش از انقلاب مفقود شده بود؟

آیت‌الله امینی در کتاب خاطراتش، ماجرای جالبی از نحوه پیدا شدن یکی از آثار گران‌بهای امام راحل بعد از پیروزی انقلاب را نقل می‌کند.

کتاب «شرح چهل حدیث» اثری معروف از امام خمینی(ره) است که در آن به بررسی و شرح چهل حدیث پیرامون مسائل اخلاقی پرداخته است.

بیشتر بخوانید
 تذکر جالب امام خمینی به شاگرد خود
واکنش امام خمینی به تقاضای افزایش شهریه برای فرزندش
آیت‌الله ابراهیم امینی عضو ارشد جامعه مدرسین و شاگرد امام خمینی در کتاب خاطراتش، ماجرای جالبی از نحوه پیدا شدن این اثر گران‌بهای امام راحل بعد از پیروزی انقلاب نقل می‌کند:

در آغاز طلبگی(سال 1321) در حدود 3 ماه در درس اخلاق امام شرکت کردم و شیفته آن بودم. در مرتبه دوم که به قم آمدم متاسفانه درس اخلاق تعطیل شده بود. چندی بعد در جلسه‌ای که با دوستان داشتیم سخن از درس اخلاق امام به میان آمد. من از تعطیل شدن آن اظهار تاسف کردم، یکی از آنان گفت: "خوشبختانه ایشان کتابی در اخلاق نوشته که هنوز چاپ نشده است." در یکی از ایام به امام عرض کردم شنیده‌ام کتابی در اخلاق دارید اگر مانعی ندارد لطف کنید مطالعه کنم. فرمود "مانعی ندارد."

نسخه خطی کتاب را گرفتم و مشغول مطالعه شدم. جلد چرمی مشکی داشت و در حدود 500 صفحه و به خط زیبای امام نگاشته شده بود. با دقت و شوق فراوان کتاب را خواندم و عمیقاً تحت تاثیر قرار گرفتم. بعد از چندی کتاب را تحویل ایشان دادم و تشکر کردم. سوال کرد "کتاب را چگونه دیدی؟" عرض کردم "بسیار جالب بود."

این کتاب را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد، بخشی از آن احادیث ساده اخلاقی بود که برای همه قابل فهم است، ولی بخش دیگر مربوط به شرح احادیث عرفانی است که جز برای علما و فضلا قابل فهم نبود. متاسفانه بعد از دستگیری امام و حمله ماموران ساواک آن نسخه گرانبها به همراه سایر کتاب‌ها به تاراج رفت و هرگز پیدا نشد.

بعد از پیروزی انقلاب هم هرچه در بایگانی‌های ساواک جستجو شد چیزی به دست نیامد. از چند نفر از فضلا که احتمال می‌دادم  از آن نسخه برداری کرده‌ باشند سوال کردم، ولی اظهار بی‌اطلاعی کردند. یک روز برحسب اتفاق یکی از فضلا گفت: من در کتابخانه آخوند ملا علی همدانی نسخه خطی کتابی را دیدم به نام اربعین. نوشته بود "این کتاب را از روی نسخه خطی کتاب اربعین حاج آقای روح‌الله خمینی استنساخ کردم." از این خبر مسرت‌بخش بسیار خشنود شدم. به او گفتم این نسخه را به هر قیمت شده خریداری کنید، پولش را می‌پردازم. بعد از چندی خبر داد نسخه را گرفته‌ام و با اجازه امام در حال چاپ و نشر است. این کتاب با نام «چهل حدیث» منتشر شد.


آخرین اخبار

1397/7/21 شنبه

نگهداری کهن‌ترین نسخ خطی از امام محمد باقر(ع) در کتابخانه آستان‌ قدس‌ رضوی

بیش از یک هزار و ۵۰۰ نسخه خطی و چاپ سنگی ارزشمند با موضوع امام محمد باقر(ع) در کتابخانۀ مرکزی آستان‌ قدس‌ رضوی نگهداری می‌شود که قدمت برخی نسخه‌ها به قرن هفتم بازمی‌گردد.
1397/7/15 يكشنبه

«هندسه انقلاب» از منظر مقام معظم رهبری منتشر شد

«هندسه‌ انقلاب»، برگرفته از بیانات رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(قدّس‌سرّه) از سوی انتشارات انقلاب اسلامی منتشر شد
1397/7/7 شنبه

برگزاری مسابقه کتابخوانی«ماه در آب» در انتشارات مدرسه

انتشارات مدرسه به مناسبت ایام سوگواری سالار شهیدان امام حسین(ع) مسابقه کتابخوانی برگزار می‌کند
1397/7/3 سه شنبه

چاپ چهارم «مردی از جنس نور» سید‌مهدی شجاعی

«مردی از جنس نور» نوشته سید‌مهدی شجاعی برای بار چهارم از سوی انتشارات کتاب نیستان منتشر شد.
1397/6/26 دوشنبه

نوسروده برقعی تقدیم به حضرت علی اصغر (ع)

سیدحمیدرضا برقعی همزمان با فرارسیدن شب هفتم محرم، جدیدترین سروده خود را به حضرت علی اصغر(ع) تقدیم کرده است.
1397/6/21 چهارشنبه

معرفی مقتل«مُثیر الأحزان» کتابی درباره فضائل و مصائب اهل‌بیت(ع)

کتاب «مُثیر الأحزان و مُنیر سُبُل الأشجان» درباره تاریخ زندگى و شهادت امام حسین علیه‌السلام و بیان واقعه عاشوراست که توسط نجم‌الدین جعفر بن ابى ابراهیم، معروف به «ابن نما حلى» تألیف شده است.
Guest (SGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما